Lajmet e fundit

 • 25 Maj 2017 - E enjte 1:40

  Prioritetet e Republikës

  Lëvizja VETËVENDOSJE! shpalosi sot publikisht “Prirotetet e Republikës” – 40 masa konkrete për konsolidimin dhe zhvillimin e shtetit të Kosovës. Këto masa do të zbatohen…

  Lexo me shume
 • 21 Maj 2017 - E diel 2:01

  Fjalimi i kandidatit për kryeministër Albin Kurti në przantimin e kandidatëve për deputetë

  Të nderuar qytetarë të Republikës, Të dashur aktivistë të Lëvizjes, I nderuari kryetar i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, I nderuari kryetar i kryeqytetit, Shpend Ahmeti,…

  Lexo me shume
 • 21 Maj 2017 - E diel 8:09

  Të shtyhet afati për regjistrim jashtë vendit

  Dje, Lëvizja VETËVENDOSJE! ka dërguar një kërkesë me shkrim drejtuar KQZ-së duke kërkuar shtyrjen e afatit për regjistrim për bashkatdhetarët që jetojnë jashtë vendit. Megjithëse,…

  Lexo me shume
 • 18 Maj 2017 - E enjte 7:34

  Fjalimi i kandidatit për kryeministër

  Këshilli i Përgjithshëm ka zgjedhur sot me vota unanime, për herë të parë kandidatin për Kryeministër, aktivistin e shquar Albin Kurti. Më poshtë, fjalimi i…

  Lexo me shume
 • 18 Maj 2017 - E enjte 12:45

  Me 11 qershor mundësia për ndryshim është Lëvizja VETËVENDOSJE!

  Zgjedhjet e 11 qershorit janë zgjedhjet më të rëndësishme ndonjëherë në Kosovë. Në lidhje me zhvillimet dhe dsikutimet e kohëve të fundit në prag të…

  Lexo me shume
 • 16 Maj 2017 - E martë 12:39

  Mërgata, pjesë e ndryshimit

  Mërgata shqiptare është pjesë e popullit të Kosovës e cila për dekada me radhë mundësoi luftën çlirimtare kundër Serbisë, dhe si e tillë ajo u…

  Lexo me shume
 • 13 Maj 2017 - E shtunë 8:11

  Dhuna e përdorur ndaj Xharrës e pajustifikueshme

  Lëvizja VETËVENDOSJE! shpreh keqardhje të thellë dhe e dënon sulmin ndaj opinionistes, tash anëtare e PDK-së, Arbana Xharrës. Asaj i dëshirojmë shërim të shpejtë dhe…

  Lexo me shume
 • Kurteshi & Çaushi
  12 Maj 2017 - E premte 11:33

  Qeveria nuk lejon hetim ndërkombëtar për rastin e Astrit Deharit

  Zyra e Kryeministrit ka refuzuar hetimin e pavarur të rastit të Astrit Deharit nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në kuadër të Qendrës Universitare në Lozanë…

  Lexo me shume
 • 08 Maj 2017 - E hënë 8:07

  Zmbrapsja e qeverisë është rezultat i angazhimit qytetar

  Kjo qeveri e cila është zmbrapsur disa herë e që po zmbrapset prapë është rezultat i angazhimit qytetar. Për shkak të organizimit tonë dhe për…

  Lexo me shume
 • 08 Maj 2017 - E hënë 11:16

  Tërheqja nga demarkacioni duhet të pasohet me rrëzim të qeverisë

  Në lidhje me zmbrapsjen e Qeverisë nga marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi dhe nevojën urgjente për rënien e saj, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot…

  Lexo me shume
 • 07 Maj 2017 - E diel 5:07

  Ymeri: Mocioni për rrëzimin e Qeverisë është mocion për rrëzimin e Klanit Pronto dhe aleatëve të tyre

  Mocioni për rrëzimin e Qeverisë i mbështetur dhe nga Lëvizja VETËVENDOSJE! është mocion për rrëzimin e Klanit Pronto dhe aleatëve të tyre. Tashmë çdokush e…

  Lexo me shume
 • 07 Maj 2017 - E diel 2:29

  Kërcënohet prapë Sekretari Dardan Molliqaj

  Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti konferencë për media në lidhje me kërcënimet e radhës në adresë të Sekretarit Organizativ, Dardan Molliqaj. Në konferencën e sotme ku folën…

  Lexo me shume
 • 05 Maj 2017 - E premte 6:13

  Dorëzohet mocioni i mosbesimit i opozitës për Qeverinë PDK-LDK-Lista Serbe

  Më  5 maj opozita, Lëvizja VETËVENDOSJE!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sipas propozimit të NISMA për Kosovën dorëzoi në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Mocionin…

  Lexo me shume
 • 05 Maj 2017 - E premte 11:44

  181 ditë padrejtësi për Astritin

  Janë bërë 181 ditë që kur aktivisti Astrit Dehari vdiq në rrethana të pasqaruara në Burgun e Prizrenit, ku po mbahej padrejtësisht dhe pa asnjë…

  Lexo me shume
 • 02 Maj 2017 - E martë 1:34

  Monopoli që po zhvat mërgatën tonë

  Në konferencën e sotme për media deputetja Donika Kadaj adresoi krijimin e monopolit për çmimet e biletave të fluturimit, problem që po e dëmton shumë…

  Lexo me shume
 • 01 Maj 2017 - E hënë 10:51

  Shfrytëzim brenda e jashtë orarit për profitin e pronarit

  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në ditën ndërkombëtare të punëtorëve zhvilluan një aktivitet simbolik për të drejtat e punëtorëve. Vdekjet në punë mbeten alarmante dhe pa…

  Lexo me shume
 • 29 Prill 2017 - E shtunë 2:57

  VETËVENDOSJE! rrit mbështetjen në Besianë

  Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë ditët e fundit i janë bashkuar një numër i madh anëtarësh që kanë vendosur të kontribuojnë në rritjen dhe…

  Lexo me shume
 • 28 Prill 2017 - E premte 6:24

  Një delegacion i Lëvizjes vizitoi Ziadin Selën në spital

  Një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në përbërje të shefit të Grupit Parlamentar Glauk Konjufca, deputetes Donika Kadaj dhe anëtarit të Kryesisë Xhelal Sveçla, vizituan deputetin…

  Lexo me shume
 • 28 Prill 2017 - E premte 11:25

  Dhuna e mbrëmshme në Maqedoni ka adresë – Gruevskin dhe Ivanovin

  Në lidhje me ngjarjet e mbrëmshme dhe situatën e krijuar në Maqedoni, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot një konferencë për media, ku folën deputetët Glauk Konjufca…

  Lexo me shume
 • 27 Prill 2017 - E enjte 7:50

  Reagimi i Visar Ymerit mbi ngjarjet në Maqedoni

  Tolerimi i deritashëm i dhunës e shovenizmit të Gruevskit e ka sjellë këtë gjendje. Këtu ndërkombëtarët nuk janë krejt të papërgjegjësi. Maqedonia është ndërtuar dhe…

  Lexo me shume
 • 27 Prill 2017 - E enjte 7:38

  Mbi ngjarjet në Maqedoni

  Me shqetësim të madh po shohim në media ngjarjet që po zhvillohen në Maqedoni. Falanga proto-fashiste kanë rrethuar e kanë sulmuar parlamentin me thirrje për…

  Lexo me shume
 • 27 Prill 2017 - E enjte 10:32

  Drejtësia e kapur vazhdon arrestin shtëpiak edhe dy muaj për Adean, Egzonin, Atdheun e Frashërin

  Adea Batusha, Atdhe Arifi, Egzon Haliti dhe Frashër Krasniqi do të mbahen edhe dy muaj të tjerë në arrest shtëpiak, sipas aktvendimit të ri, i…

  Lexo me shume
 • 27 Prill 2017 - E enjte 10:31

  Reagimi i Visar Ymerit pas lirimit të Ramush Haradinajt

  Ky është reagimi i plotë i Visar Ymerit: Lajmi për lirimin e Ramush Haradinajt është një lajm i mirë për Kosovën dhe kombin shqiptar. Ndalimi…

  Lexo me shume
 • 26 Prill 2017 - E mërkurë 1:43

  Zhvillimi i Bujqësisë nuk mund të bëhet pa mbrojtje dhe mbështetje shtetërore

  Sot u mbajt tryeza rreth gjendjes së bujqësisë në Kosovë. Kryetari Visar Ymeri, prof.Salih Salihu, drejtues i Komitetit për bujqësi dhe prof.Driton Çaushi, paraqitën qëndrimet…

  Lexo me shume
 • 26 Prill 2017 - E mërkurë 1:14

  Lëvizja VETËVENDOSJE! anëtarësohet në Grupin Socialist të Këshillit të Evropës

  Aida Dërguti, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe deputete e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, është një prej përfaqësuesëve të delegacionit të Kosovës në Këshillin e Evropës, i…

  Lexo me shume
 • 26 Prill 2017 - E mërkurë 8:51

  Takim me deputetë të Parlamentit Frankofon belg

  Ky është njoftimi i Visar Ymerit lidhur me takimin me deputetët e Parlamentit Frankofon belg: Kënaqësi të bisedosh për situatën politike me deputetë evropianë të orientimit…

  Lexo me shume
 • 24 Prill 2017 - E hënë 7:16

  Takim me delegacionin nga Parlamenti Frankofon i Belgjikës

  Shefi i grupit parlamentar të VETËVENDOSJE!-s Glauk Konjufca, bashkë me anëtarin e Kryesisë, Sami Kurteshi dhe aktivistin Arben Fetai pritën një delegacion nga Parlamenti Frankofon…

  Lexo me shume
 • 24 Prill 2017 - E hënë 3:16

  Dorëzohet interpelanca për Ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha

  Sot, Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! përmes deputetës, Albulena Haxhiu dorëzoi mocionin për Ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

  Lexo me shume
 • 22 Prill 2017 - E shtunë 3:47

  Takim në Vjenë me deputetët e parlamentit austriak

  Gjatë vizitës së përfaqësuesëve të lartë të Lëvizjes Vetëvendosje në Austri, sot u mbajt një takim me deputetët e parlamentit austriak, anëtarë të Grupit Parlamentar…

  Lexo me shume
 • 21 Prill 2017 - E premte 1:06

  Ymeri: Në vendin ku sundon krimi e padrejtësia, lëshohet urdhër-arresti për aktivistin që proteston për drejtësi, barazi e demokraci

  Në vendin ku sundon krimi e padrejtësia, lëshohet urdhër-arresti për aktivistin që proteston për drejtësi, barazi e demokraci. Varësia e gjyqësorit të Kosovës nga pushteti…

  Lexo me shume
 • 21 Prill 2017 - E premte 12:48

  Kurti dhe Salihu takime me zyrtarët e SPÖ-së

  Sot, në Vjenë të Austrisë, deputetët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti dhe Prof.Salih Salihu, u takuan me zyrtarët e lartë të…

  Lexo me shume
 • 21 Prill 2017 - E premte 12:47

  Arrestohen dy aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

  Në vend që të luftojë strukturat ilegale dhe t’i arrestojë pjestarët e saj që çdo ditë e luftojnë shtetin tonë, pushteti kriminal i Isa Mustafës…

  Lexo me shume
 • 20 Prill 2017 - E enjte 6:50

  Mustafa po e lufton shtetin e Kosovës duke emëruar strukturat ilegale ministra

  Mustafa po e lufton shtetin e Kosovës duke emëruar strukturat ilegale ministra Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pa vullnet e pafuqi për t’i luftuar strukturat…

  Lexo me shume
 • 20 Prill 2017 - E enjte 12:44

  Dështimet në sektorin e energjisë – dështime prej korrupsionit e privatizimit

  Sot, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti tryezën me temën “Situata në sektorin energjetik- prodhim, çmimi dhe investimet afatgjata”. Në fjalën e tij hyrëse, Kryetari Visar Ymeri u…

  Lexo me shume
 • 19 Prill 2017 - E mërkurë 8:48

  Fjalimi i Albin Kurtit në mbledhjen e Kuvendit të Kosovës mbajtur me 19 prill 2017

  Qytetarë të Republikës, Deputetë të Kuvendit,   Edhe në Kosovë kemi emra biznesmenësh që për një kohë të shkurtër i kanë shumëfishuar pronat e të…

  Lexo me shume
 • 18 Prill 2017 - E martë 3:37

  Statistikat shtetërore nga mjet manipulimi në mjet për politika zhvillimore

  Në ambientet e Kuvendit të Kosovës, sot u mbajt tryeza “Statistikat zyrtare të Kosovës, ligji dhe agjencia”. Deputeti Albin Kurti, si dhe profesori Besnik Bislimi…

  Lexo me shume
 • 16 Prill 2017 - E diel 2:03

  Gëzuar Pashkët

  Lëvizja VETËVENDOSJE! uron të gjithë besimtarët e krishterë katolikë për festën e Pashkës. Në këtë festë rikujtohet sakrifica e Jezuit, ringritja e tij dhe dashuria…

  Lexo me shume
 • 13 Prill 2017 - E enjte 1:48

  Struktura e krimit të organizuar brenda Policisë së Kosovës

  Sot, përmes një konference për media, Sekretari Organizativ Dardan Molliqaj, paraqiti skemën e krimit të organizuar brenda Policisë së Kosovës, skemë kjo që ka bërë…

  Lexo me shume
 • 08 Prill 2017 - E shtunë 1:32

  Hashim Thaçi është përgjegjësi kryesor pse Kosova sot nuk ka ushtri

  Tërheqja e projektligjit për FSK-në nga procedimi i mëtutjeshëm ishte temë e konferencës së mbajtur sot nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, ku foli deputeti Rexhep Selimi, duke…

  Lexo me shume
 • 07 Prill 2017 - E premte 3:04

  Dita botërore e shëndetësisë – Gjendja në Kosovë e mjerueshme

  Sot,  në Ditën Botërore të Shëndetësisë, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti një konferencë për media, në të cilën folën Nënkryetarja Fatmire Mulhaxha-Kollçaku dhe deputetja Besa Baftiu. Kosova…

  Lexo me shume
 • 07 Prill 2017 - E premte 10:36

  Thyhet zyra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Vushtrri

    Zyra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Vushtrri është thyer mbrëmë gjatë natës. Aty janë vjedhur kompjuterët, televizori, por çka e bën me të dyshimtë këtë…

  Lexo me shume
 • 30 Mars 2017 - E enjte 2:18

  Arrestohen Arianit Beqiri e Gerolld Nikoliqi gjatë seancës gjyqësore ndaj aktivistëve

  Policia e Kosovës ka arrestuar dy aktivistë gjatë seancës gjyqësore ndaj katër aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! që po privohen tash e shtatë muaj nga liria….

  Lexo me shume
 • 28 Mars 2017 - E martë 6:22

  Gjykata e Apelit konstaton shkelje të rënda në rastin e deportimit të Arbër Zaimit

  Sot, Gjykata e Apelit e Republikës së Kosovës ka konstatuar disa shkelje në rastin e deportimit të aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE! Arbër Zaimi, duke e…

  Lexo me shume
 • 27 Mars 2017 - E hënë 3:40

  Dënohet me 6 muaj burg aktivisti Besnik Zeqiraj, pa asnjë provë

  Gjykata Themelore në Pejë ka dënuar sot aktivistin e Lëvizjes VETËVENDOSJE! nga Peja, Besnik Zeqirajn, me 6 muaj burg. Ai akuzohej se në dhjetorin e…

  Lexo me shume
 • 23 Mars 2017 - E enjte 1:24

  Ata që akuzonin se ne po duam ta marrim pushtetin me dhunë, duan ta mbajnë pushtetin me dhunë

  Në lidhje me sulmin e mbrëmshëm nga persona të panjohur ndaj aktivistit Agron Kabashi, i cili po shoqëronte në shtëpi Sekretarin Organizativ, Dardan Molliqajn, sot…

  Lexo me shume
 • 23 Mars 2017 - E enjte 12:00

  Sulmohet fizikisht aktivisti Agron Kabashi

  Sonte, rreth orës 23:35, persona të panjohur kanë sulmuar aktivistin Agron Kabashi, i cili kishte shoqëruar me veturë Sekretarin Organizativ, Dardan Molliqaj, në studiot e…

  Lexo me shume
 • 21 Mars 2017 - E martë 12:22

  Në sondazhet e reja, Lëvizja VETËVENDOSJE! është subjekti i parë në Kosovë

  Lëvizja VETËVENDOSJE! në tre vitet e fundit ka pasur rritje të vazhdueshme. Kjo është vërejtur edhe nga angazhimi në terren, por edhe nga matjet përmes…

  Lexo me shume
 • 20 Mars 2017 - E hënë 8:36

  Rruga drejt formimit të plotë të ushtrisë nuk duhet ndalur

  Sot u organizua konferenca me temë “Forca e Sigurisë së Kosovës dhe rregullimet ligjore” në Kuvendin e Republikës së Kosovës ku morën pjesë përfaqësues të…

  Lexo me shume
 • 18 Mars 2017 - E shtunë 1:57

  Fjalimi i Visar Ymerit në mbledhjen e XXVIII të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

  Të nderuar anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm,   Të shumë respektuar mysafirë në këtë mbledhje të Këshillit,   Aktivistë të dashur të Lëvizjes VETËVENDOSJE!,  …

  Lexo me shume
 • 17 Mars 2017 - E premte 1:02

  Policët e Hashim Thaçit kërcënojnë e rrahin studentët

  Në një ligjëratë të mbajtur në ambientet e kolegjit UBT, ku i ashtuquajturi president Hashim Thaçi ishte i pranishëm, për të folur mbi zhvillimet politike,…

  Lexo me shume
 • 15 Mars 2017 - E mërkurë 4:35

  Qytetarët e Shqipërisë e as të Kosovës nuk mund të quhen asnjëherë “milicë të Sheshelit”

  Po bëhen gati 24 orë që kur kryeredaktorja e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra, i është drejtuar aktivistit nga Tirana, Arbër Zaimit, me gjuhën e urrejtjes dhe…

  Lexo me shume
 • 08 Mars 2017 - E mërkurë 8:46

  Barazia si pikënisje, rrugëtim dhe pikësynim

  Grupi parlamentar dhe Komiteti për Mbrojtje Sociale i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në tryezën që kishin organizuar me temë “Pabarazia dhe papunësia e grave dhe vajzave në…

  Lexo me shume
 • 07 Mars 2017 - E martë 3:24

  Dorëzohen interpelancat lidhur me situatën në KEDS dhe KEK

  Sot, Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! i ka proceduar dy interpelanca për qeverinë e Kosovës: Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, në emër të deputetit Visar…

  Lexo me shume
 • 06 Mars 2017 - E hënë 9:45

  Vizitë te familja Jashari me rastin e Epopesë së UÇK-së

  Më 6 mars 2017 një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE! me në krye, kryetarin Visar Ymeri bënë homazhe në Memorialin në Prekaz. Më pas Visar Ymeri…

  Lexo me shume
 • 05 Mars 2017 - E diel 4:04

  Qëndrimi i Visar Ymerit nga takimi me znj. Mogherini

  Reagimi i Visar Ymerit pas takimit me znj. Mohgerini: Në takimin e sotëm me znj. Mogherini, biseduam për zhvillimet politike në Kosovë e rajon. Është…

  Lexo me shume
 • 03 Mars 2017 - E premte 12:06

  Arrestimi i Donika Kadajt është i papranueshëm

  Policia ka arrestuar deputeten Donika Kadaj në kufi me Maqedoninë. Arrestimi i saj është bërë për vepra të mëhershme dhe është skandal i papranueshëm. Ky…

  Lexo me shume
 • 02 Mars 2017 - E enjte 8:08

  Mbështesim protestën e të shtunës

  Vazhdimi i masës që e mban të izoluar Ramush Hardinajn, nuk është cënim vetëm i personit të tij, por sulm ndaj vetë luftës sonë çlirimtare….

  Lexo me shume
 • 02 Mars 2017 - E enjte 12:01

  Ymeri: Është e padrejtë që Ramush Haradinaj vazhdon të mbahet i ndaluar në Francë

  Reagimi i Visar Ymerit për vazhdimin e mbajtjes së Ramush Haradinajt në Francë: Është e padrejtë që Ramush Haradinaj vazhdon të mbahet i ndaluar në…

  Lexo me shume
 • 02 Mars 2017 - E enjte 12:00

  Ymeri: Platforma e shqiptarëve qenka e papranueshme për Presidentin e Maqedonisë. Kjo flet shumë për karakterin që ka marrë ky shtet.

  Reagimi i Visar Ymerit lidhur me situatën e krijuar në Maqedoni: Platforma e shqiptarëve qenka e papranueshme për Presidentin e Maqedonisë. Kjo flet shumë për…

  Lexo me shume
 • 01 Mars 2017 - E mërkurë 3:38

  Takim i Kryetarit Visar Ymeri me ekspertët e zhvillimit të partive dhe të politikës nga Evropa dhe Amerika Veriore

  Sot, në zyrat e Grupit Parlamentar në Kuvend, Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, takoi ekipin e ekspertëve të vlerësimit të zhvillimit të partive dhe…

  Lexo me shume
 • 28 Shkurt 2017 - E martë 7:30

  Debat mbi Universitetin dhe Arsimin e lartë në Kosovë

  Grupi Parlamentar dhe Komiteti për Arsim dhe kërkim shkencor organizuan sot “Debat mbi Universitetin dhe Arsimin e lartë në Kosovë”. Diskutimi u hap nga drejtuesi…

  Lexo me shume
 • 24 Shkurt 2017 - E premte 2:56

  Beqir Kalludra e Abdurrahim Islami vendosin edhe për dy muaj padrejtësi ndaj aktivistëve

  Pas gjysmë viti të vuajtjes së arrestit shtëpiak, Gjykata ka vendosur që ta vazhdojë edhe për dy muaj masën e arrestit shtëpiak për katër aktivistët…

  Lexo me shume
 • 21 Shkurt 2017 - E martë 1:55

  Ymeri: Imponimi me dhunë i kësaj Marrëveshje për demarkacion vetëm sa e thellon krizën politike dhe e rrit pakënaqësinë e qytetarëve

  Edhe sa kohë, edhe sa argumente do të duhen që pushtetarët e mediat pranë tyre të binden se çështja e demarkacionit nuk është çështje e…

  Lexo me shume
 • 20 Shkurt 2017 - E hënë 2:56

  Takim me eurodeputeten Tanja Fajon

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Glauk Konjufca, me kërkesën e znj. Tanja Fajon, eurodeputete dhe raportuese për liberalizimin e vizave për Kosovën në…

  Lexo me shume
 • 18 Shkurt 2017 - E shtunë 7:47

  Visar Ymeri e Puhie Demaku takuan përfaqësuesit e Komisionit për Partneritet Demokratik të Kongresit të SHBA-ve

  Ky është njoftimi i kryetarit, Visar Ymeri lidhur me takimin me përfaqësuesit e Komisionit për Partneritet Demokratik të Kongresit të SHBA-ve: Pata kënaqësinë sot t’i takoj,…

  Lexo me shume
 • 16 Shkurt 2017 - E enjte 9:28

  Fjala e Aida Dërgutit, nënkryetares së Kuvendit të Kosovës lidhur me kodin telefonik dhe shpifjen e ministres Edita Tahiri

  Javën e kaluar gjatë seancës, hapësirën e pyetjeve parlamentare ku unë nuk mund të përgjigjesha, Edita Tahiri e shfrytëzoi për shpifje lidhur me letrën time…

  Lexo me shume
 • 12 Shkurt 2017 - E diel 9:05

  10 vjetori i 10 Shkurtit – Tezat e VETËVENDOSJE!-s

  Fjalimi i Visar Ymerit me rastin e 10 vjetorit të 10 Shkurtit Sot jemi mbledhur për një datë tepër të rëndësishme për Vetëvendosjen, por edhe…

  Lexo me shume
 • 10 Shkurt 2017 - E premte 5:44

  Dokumentari i 10 Shkurtit shfaqet edhe në Tiranë

  Nesër, e shtunë 11 shkurt, ora 12:30, Tiranë në hapësirat e Teatri i Metropolit – salla Çehov, shfaqet dokumentari ”10 Shkurti”. Pas shfaqjes së këtij…

  Lexo me shume
 • 10 Shkurt 2017 - E premte 5:35

  Ekspozitë me imazhet e 10 shkurtit 2007

  Imazhet e demonstratës së 10 Shkurtit 2007 kanë mbetur të paharrueshme për këdo që i ka parë. Dhjetëra fotografi të kësaj demonstrate u prezantuan sot…

  Lexo me shume
 • 10 Shkurt 2017 - E premte 5:27

  Fotografi nga homazhet tek varri i Mon Balajt dhe Arben Xheladinit

  Këtu, para 10 vitesh u varrosën Mon Balaj dhe Arben Xheladini, për të mbetur të gjallë përjetësisht si dëshmorë të vullnetit të popullit për liri…

  Lexo me shume
 • 09 Shkurt 2017 - E enjte 11:06

  10 Shkurti – 10 vite pas

  10 Shkurti hyri në historinë e vonë të popullit tonë si dita kur u kundërshtua imponimi politik prej Planit të Ahtisaarit dhe ku u shpreh…

  Lexo me shume
 • 09 Shkurt 2017 - E enjte 5:30

  Reagim mbi letrën dërguar ITU-së nga Nënkryetarja e Kuvendit, Aida Derguti

  Sot paska folur për letrën drejtuar Sekretarit Gjeneral të Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacioneve edhe Agron Mustafa, Drejtori i PTK-së. Natyrisht, me gjuhën e njëjtë të…

  Lexo me shume
 • 09 Shkurt 2017 - E enjte 5:11

  Të ndalet përndjekja e deputetëve dhe aktivistëve

  Sot, kur Kuvendi do të diskutonte për problemet në veri të Kosovës, Policia e Kosovës u afrua në këtë zonë. Ata shkuan deri në Vushtrri…

  Lexo me shume
 • 04 Shkurt 2017 - E shtunë 9:22

  Telegram ngushëllimi

  Dritëro Agolli, vjershëtari i dashur prej popullit, është shuar. Sa e sa rima të tij, me atë tingëllimën e njohur, janë përsëritur si fabula prej…

  Lexo me shume
 • 29 Janar 2017 - E diel 10:52

  Mërgata shqiptare në Gjermani përkrah fuqishëm Lëvizjen VETËVENDOSJE!

  Këto tre ditë deputetët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti dhe Donika Kadaj mbajtën disa tubime me bashkatdhetarë në Gjermani. Në këto tubime, përfaqësuesit Lëvizjes VETËVENDOSJE!…

  Lexo me shume
 • 28 Janar 2017 - E shtunë 7:59

  Arrestohet aktivisti Nol Nushi

  Në kohën kur Serbia ka rritur provokimet ndaj Republikës së Kosovës, duke kërcënuar edhe me luftë, pushteti kriminal përndjek dhe arreston aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!….

  Lexo me shume
 • 27 Janar 2017 - E premte 4:50

  Nismë legjislative për shqyrtimin dhe vërtetimin e pasurisë së pajustifikuar

  Sot, në Kuvendin e  Kosovës, Grupi parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe Komiteti për Drejtësi organizoi një tryezë, në lidhje me Projektligjin për shqyrtimin dhe vërtetimin e…

  Lexo me shume
 • 27 Janar 2017 - E premte 1:34

  Kosova ka nevojë për forcim të Republikës

  Agresioni i Serbisë karshi Kosovës nuk është i ri e as fundamentalisht i ndryshëm. Metodat mund të dallojnë herë pas here duke iu përshtatur rrethanave,…

  Lexo me shume
 • 26 Janar 2017 - E enjte 5:37

  Dërguti flet në Strasburg për antikolonializëm

  Fjalimi i mbajtur në Strasburg nga nënkryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Znj. Aida Dërguti, në Komitetin për Çështje Politike…

  Lexo me shume
 • 23 Janar 2017 - E hënë 2:48

  Ymeri: Thaçi e Mustafa nuk kanë mandat për këtë dialog. Duhet seancë e jashtëzakonshme sot

  Pas gjithë këtyre dëmeve, rreziqeve, kërcënimeve, trenave, mureve, ndarjes e krimit, për Thaçin, Mustafën e Veselin prapë dialogu me Serbinë qenka zgjidhja. Dialog pa kurrfarë…

  Lexo me shume
 • 18 Janar 2017 - E mërkurë 4:55

  Debat lidhur me gjendjen e arsimit parauniversitar para interpelancës parlamentare

  Sot, Grupi parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! i mbështetur nga Komiteti për Arsim dhe kërkim shkencor mbajti debat në Kuvendin e Kosovës lidhur me gjendjen e…

  Lexo me shume
 • 18 Janar 2017 - E mërkurë 4:05

  Policia nuk kishte as prova të montuara për Astrit Deharin

  Arrestimi i aktivistit Astrit Dehari pa asnjë provë, asnjë fakt, madje as të montuar, e përbën skandalin më të madh gjyqësor e politik në sistemin…

  Lexo me shume
 • 14 Janar 2017 - E shtunë 3:19

  Treni i negociatave

  Treni i linjës Beograd-Prishtinë, i cili cenon tutje sovranitetin e Kosovës, është produkt i pastër i negociatave pa parime e pa kushte të shtetit tonë…

  Lexo me shume
 • 13 Janar 2017 - E premte 1:08

  Takim me Fiona Mcilwham, Drejtuesen e Departamentit për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme Britanike

  Bashkë me kryetarin e Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Glauk Konjufcën, deputetin Fisnik Ismailin, dhe Drejtuesen e Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë, Fitore Pacollin, dje…

  Lexo me shume
 • 12 Janar 2017 - E enjte 11:23

  Takim në Londër me Ministrin në hije të Punëve të Jashtme

  Në ditën e dytë të vizitës në Mbretërinë e Bashkuar, delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, i udhëhequr nga kryetari Visar Ymeri, u takua me deputetin e…

  Lexo me shume
 • 11 Janar 2017 - E mërkurë 1:02

  Nis vizita e delegacionit të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Mbretërinë e Bashkuar

  Një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE! po merr pjesë në një vizitë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar për t’u takuar me mërgatën shqiptare, partitë politike britanike,…

  Lexo me shume
 • 10 Janar 2017 - E martë 3:58

  Kategorizimi i veteranëve është anti – kushtetues

  Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe ai i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përmes deputeteve Aida Dërguti dhe Time Kadrijaj, kanë dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese…

  Lexo me shume
 • 09 Janar 2017 - E hënë 2:34

  Linjë hekurudhore me Beogradin – mur ndarës me Kosovën

  Vendimi për ndërtimin e linjës hekurodhore Beograd – Mitrovicë është cenim i drejtpërdrejt i sovranitetit të Kosovës. Ky projekt është vazhdimësi e shmangies së shtetit…

  Lexo me shume
 • 06 Janar 2017 - E premte 4:31

  Arrestimet në Gjakovë janë shtypje e kërkesës për drejtësi

  Ardhja e pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të Gjakovës është veprim provokues, i cili i rëndon edhe më shumë plagët e shumë familjeve që kanë…

  Lexo me shume
 • 04 Janar 2017 - E mërkurë 2:56

  Arrestimi i Ramush Haradinajt me fletarrest të lëshuar nga Serbia është i papranueshëm

  Reagim i Kryetarit, Visar Ymeri lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë: Arrestimi i Ramush Haradinajt me fletarrest të lëshuar nga Serbia është i…

  Lexo me shume
 • 30 Dhjetor 2016 - E premte 1:20

  Aktakuzë politike, e montuar dhe në shkelje të Kodit të Procedurës Penale

  Aktakuza për terriorizëm ndaj katër aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! është shkelje e procedurave te Kodit Penal të Republikës së Kosovë Kosovës. Prokurori i rastit Abdurrahim…

  Lexo me shume
 • 26 Dhjetor 2016 - E hënë 7:40

  Përmbledhje për vdekjen e dyshimtë në burg të aktivistit Astrit Dehari

  SHKARKONI DOKUMENTIN E PLOTË NË PDF    

  Lexo me shume
 • 22 Dhjetor 2016 - E enjte 4:04

  Dëmi 30 milionësh mbi PTK-në gjobë e vëllazërisë Pronto

  Tribunali Ndërkombëtar i Arbitrazhit e ka obliguar Postë dhe Telekomin e Kosovës që t’ia paguaj kompanisë Z Mobile humbjen e pretenduar prej 30 milionë euro…

  Lexo me shume
 • 22 Dhjetor 2016 - E enjte 10:28

  Fjala e Visar Ymerit për skandalin me Telecom Serbia dhe Dardafonin

  Në harkun kohor të një jave i patëm dy rezultate njërin më katastrofik se tjetrin. E kam fjalën për licencimin e paligjshëm të Telekomit shtetëror…

  Lexo me shume
 • 16 Dhjetor 2016 - E premte 6:44

  Pushteti nuk e do as të drejtën e as të vërtetën për Astritin

  Të gjeturat nga mjeko-ligjorët Besim Ymaj dhe Besim Latifaj hedhin poshtë raportin e mjeko-ligjorëve të caktuar nga institucionet shtetërore, i cili raport  nuk shpjegonte lidhjet…

  Lexo me shume
 • 16 Dhjetor 2016 - E premte 1:06

  Republika e Kosovës bëhet pjesë e Serbisë në fushën e telekomunikacionit (Foto)

  Bilanci përfundimtar Republika e Kosovës bëhet pjesë e Serbisë në fushën e telekomunikacionit: · ITU i ndau për përdorim kodin +383 “rajonin gjeografik të Krahinës…

  Lexo me shume
 • 09 Dhjetor 2016 - E premte 6:22

  Qeveria mbron veglat e saj

  Qeveria e Kosovës, në burgjet e së cilës vdesin dhunshëm aktivistë politikë nën akuza të rrejshme, sot paska dalë në mbrojtje të veglave të veta….

  Lexo me shume
 • 09 Dhjetor 2016 - E premte 4:00

  Qeveria e solli betonimin e ndarjes së Mitrovicës

  Premtimet nga Qeveria e Kosovës që përmes negociatave do të ndryshohet situata në veriun e Mitrovicës, rezultuan me murin që po ndan qytetin. Nga negociatat…

  Lexo me shume
 • 09 Dhjetor 2016 - E premte 3:55

  Reagim i Sekretarit Organizativ Dardan Molliqaj ndaj shpifjeve të Mentor Shalë

  Drejtori i RTK-së, Mentor Shala si servil i pushtetit dhe i braktisur në planin e tij për ta akuzuar VETËVENDOSJE!-n, sërish ka përdorur gjuhë akuzuese…

  Lexo me shume
 • 09 Dhjetor 2016 - E premte 3:51

  Dorëzohet mocioni për Interpelancë për Kryeministrin Isa Mustafa

  Sot, me 9 dhjetor, Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dorëzoi në Kuvend kërkesën për Interpelancë për Kryeministrin Isa Mustafa lidhur me situatën në Mitrovicë.

  Lexo me shume
 • 08 Dhjetor 2016 - E enjte 1:11

  Këta janë përgjegjësit për montimin e rastit ndaj aktivistëve

  Dy aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Atdhe Arifit dhe Egzon Halitit, dje iu zëvëndësua masa e paraburgimit me masën e arrestit shtëpiak. Ky ndërrim i vendimit…

  Lexo me shume
 • 07 Dhjetor 2016 - E mërkurë 2:56

  Ngritja e cilësisë në arsim është e pamundur me klanin Pronto

  Rezultatet e testit nga Vlerësimi Ndërkombëtar i Nxënësve (PISA) që e nxorën Kosovën në tre vendet më të dobëta nga 72 pjesëmarrëse, janë alarmuese dhe…

  Lexo me shume
 • 05 Dhjetor 2016 - E hënë 1:17

  Takime të shumta dhe frytëdhënëse në Kongresin e Partisë Social-demokrate Zvicerane

  Delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE! e ka përmbyllur pjesëmarrjen në Kongresin e Partisë Social-demokrate Zvicerane me takime të shumta dhe me një tubim shtesë me mërgatën…

  Lexo me shume
 • 03 Dhjetor 2016 - E shtunë 12:55

  Vetëvendosje në Kongresin e Partisë Social-demokrate Zvicerane dhe në tubime me mërgatën

  Një delegacion i Lëvizjes VETËVENDOSJE! është ftuar të marrë pjesë në Kongresin e Partisë Social-demokrate të Zvicrës, i cili zhvillohet më 3 dhe 4 dhjetor…

  Lexo me shume
 • 02 Dhjetor 2016 - E premte 11:12

  Dorëzohen në Gjykatë dhe Prokurori dëshmitë e pafajësisë së gjashtë aktivistëve

  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! kanë dorëzuar në Gjykatën Themelore dhe poashtu Prokurorinë Themelore materialet me video ku dëshmohet pafajësia e gjashtë aktivistëve të Lëvizjes, të…

  Lexo me shume
 • 01 Dhjetor 2016 - E enjte 2:28

  Dëshmi të reja që tregojnë pafajsinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

  Lëvizja VETËVENDOSJE! paraqiti sot dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për…

  Lexo me shume
 • 30 Nëntor 2016 - E mërkurë 5:12

  EULEX-i foli si partner i klanit “Pronto”

  Administrimi i procesit të hetimit, deklaratat publike kundërthënëse të policisë, rrjedhja e të dhënave, kontradiktat shkencore në shkaqet e vdekjes, përgjithësisht angazhimi i hetuesisë në…

  Lexo me shume
 • 29 Nëntor 2016 - E martë 8:03

  Fjalimi i Visar Ymerit për 28 nëntor- Nëntori i Astritit

  Të nderuar pjesëmarrës, I dashur baca Avni, Të dashur aktivistë e simpatizantë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Ne sot, në këtë 28 nëntor si Lëvizje VETËVENDOSJE! ia…

  Lexo me shume
 • 24 Nëntor 2016 - E enjte 1:49

  Në Strasburg miratohet amandamenti që kërkon hetim të pavarur

  Në selinë e Parlamentit Europian në Strasburg, gjatë mbledhjes së II-të të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asocim BE-Kosovë, e cila po mbahet në Strasburg, Komisioni…

  Lexo me shume
 • 23 Nëntor 2016 - E mërkurë 9:53

  Lëvizja VETËVENDOSJE! merr pjesë në mbledhjen për Stabilizim Asocim BE-Kosovë

  Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe deputeti Visar Ymeri, së bashku me deputeten Donika Kadaj-Bujupi, po marrin pjesë në Mbledhjen e II-të të Komisionit Parlamentar për…

  Lexo me shume
 • 21 Nëntor 2016 - E hënë 3:18

  Standardet ndërkombëtare të aplikueshme në rastin Astrit Dehari

  Gjashtëmbëdhjetë ditë pas vdekjes së dhunshme të Astrit Deharit në burg, asnjë person nuk ka dhënë përgjegjësi. Në lidhje me këtë dhe me shkeljet e…

  Lexo me shume
 • 18 Nëntor 2016 - E premte 5:47

  Sylë Hoxha konstatoi pa u kryer hetimet – Raporti i Autopsisë është jokredibil

  Sot, avokati i familjes, z. Tomë Gashi, e ka marrë Raportin e Autopsisë. Aty konfirmohet se Astrit Dehari ka vdekur nga asfiksia mekanike, nga bllokimi…

  Lexo me shume
 • 18 Nëntor 2016 - E premte 2:04

  Metush Biraj është prokuror pa integritet, i cili nuk sjell drejtësi për Astritin

  Sot, 13 ditë pas vdekjes së dhunshme të aktivistit Astrit Dehari, askush nuk ka dhwnw përgjegjësi dhe hetimet pwr kwtw rast po drejtohen nga njerëz…

  Lexo me shume
 • 17 Nëntor 2016 - E enjte 12:37

  Kuvendi do që të heshtet vdekja e Astrit Deharit

  Pasi që ishin bërë dhjetë ditë nga vdekja e aktivistit Astrit Dehari në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, dhe institucionet e rendit dhe drejtësisë nuk…

  Lexo me shume
 • 17 Nëntor 2016 - E enjte 7:55

  Kuvendi nuk po ka guxim të diskutojë për vdekjen e Astrit Deharit

  Në një konferencë për media në ambientet e Kuvendit të Kosovës, Lëvizja VETËVENDOSJE! foli për seancën e jashtëzakonshme për vdekjen e Astrit Deharit, e cila…

  Lexo me shume
 • 15 Nëntor 2016 - E martë 5:14

  Në gjithë Kosovën shkruhen grafite “DREJTËSI PËR ASTRITIN”

  Në mbi 30 komuna të Kosovës, sot Lëvizja VETËVENDOSJE! zhvilloi aktivitet simbolik, ku u realizuan grafite me fotografinë e Astrit Deharit dhe parullën “Drejtësi për…

  Lexo me shume
 • 12 Nëntor 2016 - E shtunë 3:50

  Kërkohet drejtësi për Astritin para burgut të Prizrenit

  Sot është bërë një javë nga vdekja e aktivistit Astrit Dehari. Ende askush nuk ka dhënë përgjegjësi për këtë vdekje brenda institucionit të shtetit. Para…

  Lexo me shume
 • 11 Nëntor 2016 - E premte 12:55

  Hetimet për rastin e Astritit po administrohen në mënyrën më të keqe

  Lëvizja VETËVENDOSJE! konsideron se hetimet për vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit janë duke u administruar në mënyrën më të keqe të mundshme….

  Lexo me shume
 • 10 Nëntor 2016 - E enjte 4:11

  Hetimin për Astritin nuk mund t’ia besojmë këtij sistemi të drejtësisë

  Janë bërë 6 ditë nga vdekja e Astrit Deharit në brugun e Prizrenit, dhe në këto 6 ditë, në vend që të kemi sa më…

  Lexo me shume
 • 07 Nëntor 2016 - E hënë 8:52

  Drejtësi për Astrit Deharin – Homazhe në Tiranë

  Të hënën me 7 nëntor në sheshin Nënë Tereza, në korpusin universitar në Tiranë, aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, studentë, aktivistë të shoqërisë civile dhe qytetarë…

  Lexo me shume
 • 06 Nëntor 2016 - E diel 2:19

  Drejtësi për Astritin

  Gjatë një konference të jashtëzakonshme për media, Lëvizja VETËVENDOSJE! shprehu edhe një herë ngushëllime për familjarët, shoqërinë dhe gjithë aktivistët për vdekjen e Astrit Deharit….

  Lexo me shume
 • 05 Nëntor 2016 - E shtunë 7:29

  ZBARDHJE E PLOTË E RASTIT DHE PËRGJEGJËSI INSTITUCIONALE PËR HUMBJEN E JETËS SË ASTRIT DEHARIT

  Astrit Dehari mbahej në burg prej 68 ditësh si i burgosur politik me prova të fabrikuara në një proces të montuar gjyqësor. Në këto momente…

  Lexo me shume
 • 05 Nëntor 2016 - E shtunë 12:08

  Fjalimi i kryetarit Visar Ymeri në mbledhjen e XXVI-të të Këshillit të Përgjithshëm

  Të nderuar delegatë të Këshillit të Përgjithshëm, Të dashur aktivistë e anëtarë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, I nderuar kryetar i komunës Shpend Ahmeti, Të nderuar deputetë…

  Lexo me shume
 • 04 Nëntor 2016 - E premte 11:26

  67 ditë padrejtësi ndaj Astrit Deharit

  Lëvizja VETËVENDOSJE! sot mbajti një aksion simbolik pranë burgut të Prizrenit, aty ku padrejtësisht po mbahet tash e 67 ditë Astrit Dehari. Duke shpalosur parullën…

  Lexo me shume
 • 02 Nëntor 2016 - E mërkurë 2:12

  Kryetari Visar Ymeri takon ambasadorin e ri francez

  Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, sot, takoi ambsadorin e ri francez në Kosovë, z. Didier Chabert dhe zëvendës shefen e misionit në Kosovë znj….

  Lexo me shume
 • 31 Tetor 2016 - E hënë 9:36

  Letra e plotë e “Amnesty International” për ndërhyrjen brutale policore në selinë e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në datën 28 nentor 2015

  Letra e plotë e organizatës Amnesty International, e datës 29 shkurt 2016, drejtuar Ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni, lidhur me arrestimet…

  Lexo me shume
 • 26 Tetor 2016 - E mërkurë 12:01

  Po degradohet lufta çlirimtare e UÇK-së

  Derisa sot e 16 vite mbesin të pa dënuara krimet sistemike të Serbisë ndaj popullit të Kosovës dhe derisa krimi organizuar e korrupsioni në vendin…

  Lexo me shume
 • 26 Tetor 2016 - E mërkurë 11:59

  Egzoni, Atdheu e Astriti që 57 ditë po mbahen padrejtësisht në burg

  Me shpalosjen e panos me mbishkrimin “Lironi të burgosurit politik” dhe me brohoritje të parullës “Pa drejtësi nuk ka qetësi”, filloi një aktivitet simbolik në…

  Lexo me shume
 • 22 Tetor 2016 - E shtunë 1:04

  Sistemi i drejtësisë në duar të kriminelëve

  Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për shtyp në lidhje me vendimet e fundit të sistemit të drejtësisë. Deputetja Albulena Haxhiu dhe anëtari i Kryesisë, Sami…

  Lexo me shume
 • 21 Tetor 2016 - E premte 8:52

  Vizitë e suksesshme e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Bruksel

  Delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, i përbërë nga Visar Ymeri, Shpend Ahmeti, Albin Kurti dhe Gurjeta Zeka, e ka kryer me sukses vizitën në Bruksel gjatë…

  Lexo me shume
 • 17 Tetor 2016 - E hënë 3:06

  Lëvizja VETËVENDOSJE! në punimet e Konferencës Parlamentare të social-demokratëve Evropian

  Kanë nisur sot punimet e Konferencës së Social Demokratëve të Aleancës Progresive Evropiane, ku Lëvizja VETËVENDOSJE! merr pjesë me një delegacion të përbërë nga Visar…

  Lexo me shume
 • 17 Tetor 2016 - E hënë 2:30

  Fondi pensional nuk duhet të jetë burim për huamarrje të qeverisë

  Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! me mbështetje të Komitetit për Politika financiare e tregtare dhe atij për Mbrojtje sociale, organizuan dëgjimin publik për ndryshimin e…

  Lexo me shume
 • 17 Tetor 2016 - E hënë 7:36

  Vizita në Bruksel nisi me bashkatdhetarët

  Mbi 250 bashkatdhetarë morën pjesë në tubimin e organizuar nga Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Belgjikë me pjesëmarrjen e Visar Ymerit, Kryetar i Lëvizjes VETËVENDOSJE!,…

  Lexo me shume
 • 15 Tetor 2016 - E shtunë 9:37

  Liri dhe drejtësi për aktivistët

  “Lironi të burgosurit politik” ishte parrulla që u shpalos, afër burgut të Lipjanit ku po mbahet padrejtësisht aktivisti Atdhe Arifi. Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, dhe…

  Lexo me shume
 • 11 Tetor 2016 - E martë 12:00

  Emrat e deputetëve që votuan kundër rezolutave që propozoi VETËVENDOSJE!

  Këtu janë emrat e deputetëve që vutouan kundër rezolutës së propouzar nga Lëvizja VETËVENDOSJE!: Përgjegjësinë e Kryeministrit të Qeverisë së Kosovës në lidhje me Kodin…

  Lexo me shume
 • 10 Tetor 2016 - E hënë 1:36

  KUJDES: Lista e veprimeve që përbëjnë akt terrorist

  Gjashtë aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! që prej 42 ditësh po mbahen padretjësisht në burgje e arreste shtëpiake pa prova e pa argumente nën akuzën për…

  Lexo me shume
 • 09 Tetor 2016 - E diel 1:39

  Rreziku i dyfishtë në Minierën e Sibovcit

  Përmes një konference për media, Lëvizja VETËVENDOSJE! ka folur për mihjen sipërfaqësore në Minierën e Sibovcit. Aty është ndalur puna pjesërisht në heqjen e djerrinës…

  Lexo me shume
 • 09 Tetor 2016 - E diel 12:40

  Telegram ngushëllimi për ndarjen nga jeta të profesor Gilman Bakallit

  Ne, aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! mësuam me dhimbje ndarjen e papritur nga jeta të profesor Gilman Bakallit. Marrim pjesë në dhimbjen e familjes dhe i…

  Lexo me shume
 • 08 Tetor 2016 - E shtunë 1:40

  Ligji për Trepçën u bë për privatizim e dialog, në vend se të ishte për sovranizim e zhvillim

  Mbrëmë, pas mesnate është votuar ligji për privatizim dhe dialog. Nënkryetari i VETËVENDOSJE!-s, Dardan Sejdiu në konferencë për media u shpreh se ligji për Trepçën…

  Lexo me shume
 • 07 Tetor 2016 - E premte 6:30

  RTK – Ministria e Propagandës insiston në refuzimin e VETËVENDOSJE!-s

  Ministria e Propagandës, pra RTK-ja, përmes shërbyesit të saj, Xhymret Veliu, ka thënë sot se intervista me kryetarin Visar Ymeri do të bëhet kur RTK…

  Lexo me shume
 • 07 Tetor 2016 - E premte 11:51

  Policia e klanit “Pronto” arreston Naser Shatrin

  Në kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës, në orët e paradites së sotme, Policia e klanit “Pronto” ka arrestuar aktivistin e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Naser Shatrin. Aktivisti…

  Lexo me shume
 • 07 Tetor 2016 - E premte 11:50

  RTK- ministria e Propagandës së Qeverisë – Mentor Shala, ministër

  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! përmes një aksioni simbolik e kanë shpallur Radio Televizionin e Kosovës – ministri të Qeverisë. RTK-ja është quajtur Ministri e Propagandës…

  Lexo me shume
 • 06 Tetor 2016 - E enjte 3:52

  Policia ”Pronto” vazhdon përndjekjet ndaj aktivistëve

  Policia po vazhdon të sillet e ndërsyer ndaj aktivistëve të VETËVENDOSJE!-s. Ata sot e kanë bastisur shtëpinë e aktivistit Çlirim Gërbeshi. Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!…

  Lexo me shume
 • 06 Tetor 2016 - E enjte 11:11

  Qeveria po i shndërron pensionistët në rast social

  Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për media, përmes të cilës u fol për problemet me sistemin pensional. Nënkryetari Dardan Sejdiu tha se tani më nuk…

  Lexo me shume
 • 04 Tetor 2016 - E martë 2:01

  Mustafa e Thaçi po i dënojnë kolektivisht të gjithë veteranët

  Sot, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti konferencë për media në lidhje me pensionet dhe listat e veteranëve të Luftës Çlirimtare të Kosovës me ç’rast foli deputeti Rexhep…

  Lexo me shume
 • 04 Tetor 2016 - E martë 10:18

  Do të vazhdojmë me aksione deri në çmontimin e rastit

  Një aksion simbolik është zhvilluar sot para stacionit të Policisë së Kosovës, me ç’rast është shpalosu një pano që e paraqet aktivitetin kryesor të Policisë,…

  Lexo me shume
 • 02 Tetor 2016 - E diel 12:12

  Mosveprimi i Qeverisë rrezikon Trepçën

  Kryetari dhe deputeti i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, përmes një konference për media kritikoi Qeverinë për mungesë të planifikimit strategjik në zhvillimin ekonomik. Si rrjedhojë…

  Lexo me shume
 • 29 Shtator 2016 - E enjte 2:19

  Fjalimi i Ismajl Kurteshit në interpelancën për gjendjen në veri

  Strukturat ilegale të Serbisë veprojnë lirshëm dhe mbajnë nën uzurpim të gjithë jetën publike dhe private të banorëve me kombësi serbe, boshnjake dhe më së…

  Lexo me shume
 • 29 Shtator 2016 - E enjte 11:41

  Fjalimi i Visar Ymerit, Interpelanca me Kryeministrin Isa Mustafa për kodin telefonik të​ ​Kosovës

  Le ta themi që në krye të herës se: Kodi telefonik sipas marrëveshjes së nënshkruar nga Isa Mustafa me Vuçiçin, nën patronazhin e Hashim Thaçit,…

  Lexo me shume
 • 29 Shtator 2016 - E enjte 9:44

  Çaushi: Qeveria e dorëzuar para sëmundjes gungore të lëkurës që po mbyt gjedhet e fermerëve

  Kanë kaluar mbi tre muaj që kur fermerët e Republikës së Kosovës po përballën me një krizë serioze, si pasojë e Sëmundjes Gungore të Lëkurës…

  Lexo me shume
 • 29 Shtator 2016 - E enjte 9:35

  Fjalimi i Glauk Konjufcës lidhur me Kishën në oborrin e Universitetit

  Kisha Ortodokse Serbe bashkë me Akademinë e Shkencave dhe Ushtrinë e Millosheviqit kanë qenë trinomi i prodhimit dhe ekzekutimit të doktrinës së supremacisë dhe hegjemonisë…

  Lexo me shume
 • 27 Shtator 2016 - E martë 1:47

  Pesë hapat e duhur për demarkimin e vijës kufitare me Malin e Zi

  Komisioni shtetëror për shenjimin e vijës kufitare me Malin e Zi e ka tejkaluar mandatin e tij duke ndryshuar kufirin e Kosovës në vend se…

  Lexo me shume
 • 27 Shtator 2016 - E martë 9:27

  Dhimbja e LDK-së, votuesit e saj po i bashkohen VETËVENDOSJE!-s

  Partia e cila po përjeton rënien më të madhe në elektorat, LDK-ja, e cila deri këtu erdhi duke shndërruar veten në vegël të PDK-së dhe…

  Lexo me shume
 • 25 Shtator 2016 - E diel 10:45

  Demantim ndaj shpifjeve të gazetësexpress rreth objektit të Millosheviqit në oborr të UP

  Hapësira brenda kampusit universitar, për të cilën pretendohet se i përket Kishës Ortodokse Serbe për ndërtimin e objektit kishtar, i është uzurpuar Universitetit të Prishtinës…

  Lexo me shume
 • 24 Shtator 2016 - E shtunë 12:52

  Referendumi i Milorad Dodikut është vazhdim i krimit të Serbisë

  Lëvizja VETËVENDOSJE! i bashkohet zërave që e kundërshtojnë fuqishëm referendumin jolegjitim që planifikohet të mbahet në datën 25 shtator nga Milorad Dodiku, Presidenti i “Republika…

  Lexo me shume
 • 23 Shtator 2016 - E premte 1:44

  Vendimi për importin e plehrave i takon popullit

  Kuvendi i Republikës së Shqipërisë miratoi mbrëmë vonë, me më pak se gjysmën e deputetëve (vetëm 63 vota PRO), projektligjin për disa ndryshime për menaxhimin…

  Lexo me shume
 • 21 Shtator 2016 - E mërkurë 3:06

  Reagim i deputetit Albin Kurti për deklaratën e Hashim Thaçit

  “I ashtuquajturi president i Kosovës, përveç tjerash, paska thënë që deklarata e Albinit është njëkohësisht edhe qesharake edhe e rrezikshme. Si mund të jetë qesharake…

  Lexo me shume
 • 21 Shtator 2016 - E mërkurë 1:48

  Qeveria e stenteve uzurpon dhe kompetencat e odave të mjekëve

  Gjendja e shëndetësisë në Kosovë është e mjerueshme. Përkundër premtimeve nga qeveria për modernizim të këtij sektori, gjendja vijon përkeqësimin. Deputetja dr. Besa Baftiu dhe…

  Lexo me shume
 • 21 Shtator 2016 - E mërkurë 9:34

  Është e mundur të bashkohemi dhe kur bashkohemi ia dalim

  “Është e mundur të bashkohemi dhe kur bashkohemi ia dalim!” Kjo shprehje e Visar Ymerit, kryetar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! ishte lajtmotivi i takimit që ai…

  Lexo me shume
 • 20 Shtator 2016 - E martë 6:34

  RTK – 19:30 – Ndërroje kanalin

  Lëvizja VETËVENDOSJE! përmes një aksioni simbolik para objektit të televizionit publik RTK, ka shprehur pakënaqësinë me politikat editoriale të transmetuesit publik. Aktivistja Teutë Rrusta në…

  Lexo me shume
 • 19 Shtator 2016 - E hënë 1:22

  Klani Pronto dhe aleatët prodhojnë vetëm qeverisje antisociale

  Qeveria Pronto, ka formalisht politika sociale por praktikisht rrënimi social është duke ndodhur para syve tanë. Isa Mustafa do të mbahet mend po ashtu si…

  Lexo me shume
 • 19 Shtator 2016 - E hënë 11:34

  Vendimet e Qeverisë po e shndërrojnë Kosovën në një minierë thëngjilli

  Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri, dhe Drejtuesi i Komitetit për Energjetikë, Naim Hoxha, folën në lidhje me një zhvillim të rëndësishëm në rrafshin e…

  Lexo me shume
 • 17 Shtator 2016 - E shtunë 12:15

  Policia arreston studentë të UP vetëm pse vendosën një pano te kisha e Millosheviqit

  Asnjë intervenim nuk ndërmorri kjo polici disa ditë më herët, kur zyrtarë të manastirit të Graçanicës, jashtëligjshëm u futën në këtë objekt dhe filluan punimet…

  Lexo me shume
 • 09 Shtator 2016 - E premte 2:23

  Sëmundja Gungore e Lëkurës vazhdon të përhapet, fermerët blegtoralë pa përkrahje nga Qeveria

  Lëvizja VETËVENDOSJE! përmes një konference për shtyp ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për mungesë të përgjegjësisë dhe përkrahjes për fermerët blegtoralë, të cilët po ballafaqohen…

  Lexo me shume
 • 08 Shtator 2016 - E enjte 4:19

  Klani Pronto ia vazhdon mandatin Maxhunit që të vazhdojë ta kontrollojë Policinë

  Lëvizja VETËVENDOSJE! shpreh shqetësimin e saj në lidhje me vazhdimin e mandatit të Shpend Maxhunit, në krye të Policisë së Kosovës, edhe për 5 vite…

  Lexo me shume
 • 08 Shtator 2016 - E enjte 2:12

  “Pronto” shqiptoi padrejtësisht edhe 30 ditë arrest shtëpiak për Glauk Konjufcën

  Sistemi i drejtësisë i kapur nga klani Pronto ia ka vazhduar deputetit Glauk Konjufca edhe 30 ditë arrestin shtëpiak. Ky pushtet që ishte duke e…

  Lexo me shume

Lajmet

Aksione