Përballja Nr. 3

05 Prill 2013 - E premte 12:00

Shkarko

 • Dy vitet e dialogut po na e pengojnë shtetndërtimin
 • Hetim mbi tenderin që fitoi IPKO në Kosovë
 • Privatizimi i PTK-së
 • Rexhepi, ministri më i korruptuar i ministrisë më të korruptuar
 • Premtimet dhe mashtrimet e Hashim Thaçit
 • Ekstremi i djathtë që qeverisë Hungarinë ndryshon kushtetutën duke i alarmuar të gjithë
 • Gratë aktivistë nga Kamboxhia po i japin kuptim të ri termit “amvise”
 • Fashisti Di Canio vjen tek Sunderland, jep dorëheqje laburisti Miliband
 • Komuna e Gjilanit ka 3.3 milion euro borxh
 • Korrupsion nën hije
 • Prishtinë, mafisë e komunës gulfat “Trafikun Urban”
 • Anomalia e sektorit shëndetësor në Drenas
 • S’kemi tokë për beton!
 • Komuna përton të vërë semaforë
 • Edhe fëmijët duhet të jenë “trima” në Kodrën e Trimave
 • Komuna e Prishtinës është e kapur prej interesave të ndërtuesve
 • “Kodra e trimave VS Fshati Ndërkombëtar”
 • Skizo-Prishtina, dy qytete që s’shihen
 • Kush përkujdeset për parashkollorët?
 • Gratë, të detyruara të mbyllen në shtëpi
 • Edhe tek çerdhet lulëzon korrupsioni me tenderë
 • Mohim i të drejtës për përkujdesje e edukim
 • Zanat postmoderne të malit mediatik
 • Privatizimi – apo manuali për shkatërrim ekonomik!
 • Në politikat tregtare prin arsyeja, e jo dogma
 • Të verbuar nga ideologjia
 • Pinkmetak: Rock n’Roll kulturë revolte
 • Dy fjalë për filmin “Amour”
 • Ekzili i posaçëm i Saint-John Perse
 • Moderniteti Filozofik Gjerman: Anti – Psikologjizmi tek Kanti, Hegeli dhe Marksi
 • Punësimi në Kosovë është privilegj, jo e drejtë

Përballja nr. 2

30 Mars 2013 - E shtunë 12:00

Shkarko

 • Kryeministri Thaçi “raporton” në Kuvend
 • Mos përkrahni vendime që qeveritarët i bëjnë për të shlyer borxhet e veta
 • Kasolli: Shërbimin më të mirë Daçiçit po ia ofron Qeveria e Kosovës
 • Këtu na bëheshe trim, atje bëje pazare!
 • Kurti: Qëllimi i dialogut është afrimi i Serbisë me BE-në
 • Nuk duhet të mundësohet krijimi i një blloku territorial të pavarur
 • Kosova mbrohet në Mitrovicë!
 • Rëndësia e Trepçës
 • Kërcënimet nuk e ndalin rrugën tonë për drejtësi
 • Alter-Habitus dhe ISKSH, protestë kundër qasjes dhe gjuhës seksiste në Kuvend
 • Ky është sulm ndaj përpjekjeve tona
 • Nuk është turp të jesh viktimë e përdhunimit
 • Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës dënon sulmin fizik ndaj aktivistes për të drejtat e grave Nazlie Bala
 • Zbulohen abuzime të reja të Ramadan Mujës
 • Kozmetika e Komunës së Ferizajt
 • Komuna e Vushtrrisë planifikon restorantet për vitin e ardhshëm
 • Rrënimi i kulturës dhe i vlerave të trashëgimisë në Gjakovë
 • Zgjedhjet lokale në Maqedoni, shqiptarët fitojnë Kërçovën
 • Protesta për ditën e tokës
 • Themelimi i shtetit të Izraelit, shpërnguljet dhe ndryshimet në përbërjen e popullsisë
 • Muri ndarës: Ngrihu dhe kalo përtej
 • Vetëvendosje për Palestinën
 • Njohjet dhe rezolutat
 • Rezistenca e armatosur
 • Nën presionin e humbjes së punës
 • Ferronikeli një mundësi e humbur zhvillimi
 • Ferronikeli ekspozon kapjen e politikës nga interesat private
 • Veriu - ky peng politik i Thaçit
 • Urdhri që ndaloi UÇK-në të futej në veri
 • Demonstro!
 • Brukseli dhe multifytyrat e ndarjes etnike në Kosovë
 • Muzika është protestë vetvetiu
 • Ekzili i posaçëm i Saint-John Perse

Përballja nr. 1

22 Mars 2013 - E premte 12:00

Shkarko

 • Energjia në kuvend
 • 12 orë negocita për modalitetet e autonomisë; Kronologjia e takimeve
 • Nuk na ndalin as kërcënimet publike as ato anonime
 • Prishtinë: korrupsioni me lejet e ndërtimeve rrezikon jetën e qytetarëve
 • Vushtrri: komuna vjedh e populli varfërohet
 • Mozaiku i shkeljeve në drejtorinë e arsimit në Drenas
 • Bardhezi nga qyteti i ngjyrave
 • Dëshmorët e (pa)nderuar
 • Koncepti politik duhet të bëhet organizim që të jetësohet
 • Edrejta e mohuar për qytetin
 • Pushteti mbyll sytë ndaj të drejtës për pension
 • Qeveria me mësuesit e viteve të 90-ta
 • Gratë: pabarazi dhe papunësi
 • Sa më shumë privatizim, aq më pak të drejta për gratë
 • Ettiene Balibar, Drejtësia dhe barazia një dilemë politike
 • Ascanio Celestini, Liria e të varfërve
 • Slavoj Žižek, Zero dark thirty – blatim hollyëoodian ndaj pushtetit amerikan
 • Koka e tjetrit
 • Ennio Morricone: kurrë më me tarantinon!
 • David Bowie, pas dy dekadave, sërish i pari
 • Radiohead do të bëhen bashkë për albumin e ri në fund të verës
 • Mësuesit britanikë shpallin greva në qershor
 • Të burgosurit në guantanamo në grevë urie kundër abuzimit
 • Liria e medias nën presion: britania do të krijojë rregullator të medias

VETËVENDOSJE! nr. 378

18 Mars 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Nuk jemi çliruar për të qenë lojal, por për të qenë të lirë
 • Pazaret e Thaçit
 • Pas marrëveshjeve vetë Beogradi do ta ndihmojë Thaçin të mbetet në pushtet
 • Bedri Hamza le të drejtojë financat e PDK-së, jo të Kosovës
 • PO Në luftën tonë pati gra, fëmijë dhe burra të dhunuar
 • “KIÇINA”- rasti më flagrant i shkeljes së të drejtave të njeriut, ligjeve dhe procedurave ligjore
 • Përpjekje e dëshpëruar

VETËVENDOSJE! nr. 377

11 Mars 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Partia e Dajëve dhe e Kusarëve
 • Analizë mbi situatën e grave dhe vajzave në Kosovë
 • Bechtel-Enka nuk duhet lejuar të ndërtojë gurëthyese në Grabovc të Fushë Kosovës
 • Shteti maqedon po mbështet dhunën sistematike ndaj shqiptareve
 • Dija fitohet në bankat e shkollave e nuk blihet në bankat komerciale
 • Virtyti i vigjilencës për reagim kundër padrejtësisë duhet kultivuar

VETËVENDOSJE! nr. 376

04 Mars 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Asociacioni i komunave serbe, emri tjetër për autonominë e komunave të Ahtisaarit
 • Amnesty International: Shkurt 2007, vonesë e stërzgjatur e drejtësisë për viktima
 • Rekomandimet e miratuara në Kuvendin e Kosovës për Demonstratën e 10 shkurtit 2007
 • Asociacioni i komunave serbe nuk është integrim por ndarje e brendshme
 • Krizat e menaxhimit
 • E drejta për të thënë JO!
 • “Evropianët” e dëshpëruar

VETËVENDOSJE! nr. 375

25 Shkurt 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Jemi në prag të një dëmtimi të madh të integritetit territorial të vendit tonë!
 • Një vit me fusnotë
 • Nëpërmjet privatizimit është humbur e drejta e shumicës për zhvillim
 • Skandal pas skandali
 • E kujt është Gjykata Kushtetuese?
 • BRIGADA TMK: Ta gëzosh këtë mirënjohje ... por Ne s’ekzistojmë më!

VETËVENDOSJE! nr. 374

18 Shkurt 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Pavarësia
 • Negociatat Kosovë-Serbi
 • Manastiri i Deçanit
 • Prej Ankesës në Krye-ngritje
 • E reja si ndryshim, jo si vazhdimësi e politikës së vjetër
 • Nga lidhjet tek organizimi
 • Evolucioni i mendimit realist

VETËVENDOSJE! nr. 373

11 Shkurt 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • 10 Shkurt 6 vjet padrejtësi, ekzekutorët ende në liri
 • UNMIK-u duhet të japë llogari para drejtësisë për 10 shkurtin
 • Veriu është Trepça
 • Letër drejtuar KEK-ut dhe ZRRE-së nga Grupi Parlamentar i VETËVENDOSJE!-s
 • Krimet e heshtura të Serbisë
 • Mitrovica

VETËVENDOSJE! nr. 372

04 Shkurt 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • 3 dhe 4 shkurti i vitit 2000
 • 8 vite: JO NEGOCIATA-VETËVENDOSJE!
 • Dialogu Thaçi-Daçiq po afron veriun me Serbinë, e Serbinë me BE-në
 • Radiotelevizioni i Partisë
 • Fondi për veriun, atentat rendit kushtetues
 • Fondi për zhvillimin e veriut është zhvillim drejt autonomisë për veriun
 • Dy figurat e PDK-së
 • Në emër të Humanizmit - Mburojë e dështimit

VETËVENDOSJE! nr. 371

28 Janar 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Solidarizimi i qytetarëve me shqiptarët e Preshevës Medvegjës e Bujanocit
 • Shqipëria dhe Kosova i kanë borxh Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit!
 • Mbi situatën në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc
 • Strategji sa për sy e faqe
 • Reagim ndaj pamfletit fyes të Komunës së Gjilanit në lidhje me projektin e papërfunduar të Sahat Kullës
 • Kombi si projekt - 100 vjet pas shpalljes së pavarësisë (vijon nga numri i kaluar)

VETËVENDOSJE! nr. 370

21 Janar 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Alternativa Qeverisëse e Lëvizjes VETËVENDOSJE!
 • Protesta jonë - kundër dialogut
 • Dëbimi i shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit
 • Kombi si projekt - 100 vjet pas shpalljes së pavarësisë (vijon nga numri i kaluar)

VETËVENDOSJE! nr. 369

14 Janar 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Dorëheqja nuk mjafton!
 • Tribuna “Ndalja e negociatave të cilat po na ndalin zhvillimin shtetëror, shoqëror dhe ekonomik”, në Besianë
 • Problemet e bujqësisë dhe zhvillimit rural në Gjilan dhe alternativa e VETËVENDOSJE!-s për zgjidhjen e tyre
 • Prej “lirisë së tregut” tek “e drejta e banimit”
 • Kombi si projekt - 100 vjet pas shpalljes së pavarësisë

VETËVENDOSJE! nr. 368

07 Janar 2013 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Vendimi i gjykatës, legjitimim i politikës së Millosheviqit
 • Porositë e VETËVENDOSJE!-s përballë pengesës së zhvillimit ekonomik dhe mohimit të shtetit të së drejtës
 • Aksionet, Aktivitetet dhe Protestat e Lëvizjes VETËVENDOSJE! gjatë vitit 2012
 • Përpjekja për ta fshehur të kaluarën është e dyshimtë
 • Shet gjak për të blerë miell!

VETËVENDOSJE! nr. 367

24 Dhjetor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Vazhdimi i dialogut me Serbinë nënkupton legjitimin e Platformës e serbe për Kosovën
 • Nismat nga Grupi parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! - Çështje të ngritura dhe interpelanca
 • Reciprocitet nuk ka alternativë
 • Kronologji për “Ferronikelin” 1984 – 2012 (vazhdon nga numri i kaluar)

VETËVENDOSJE! nr. 366

17 Dhjetor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Marrëdhëniet po rregullohen mes Thaçit dhe Daçiqit, jo midis Kosovës dhe Serbisë
 • Jo Thaçi, po Kosova!
 • Marreveshja e IBM, marreveshje per pika kaluese e jo kufitar
 • Marrëveshja me Daçiqin po i legjitimon strukturat ilegale e kriminale serbe në Kosovë
 • Tribuna: “Ndalja e negociatave të cilat po na ndalin zhvillimin shtetëror, shoqëror e ekonomik” në Gjilan
 • Komandanti refugjat – lufton ish të burgosurit dhe burgos ish-luftëtarët
 • Çështja Çame duhet mbështetur nga gjithë politikanët shqiptarë
 • Kronologji për “Ferronikelin” 1984 – 2012 (vazhdon nga numri i kaluar)

VETËVENDOSJE! nr. 365

10 Dhjetor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Afera e përgjimeve – spektakli i turpit
 • Në ditën e ndërkombëtare të luftës kundër korrupsionit...
 • Nga vizita e përfaqësuesve të VETËVENDOSJE! në Bruksel e Paris
 • Ndalja e negociatave të cilat po na ndalin zhvillimin shtetëror, shoqëror e ekonomik
 • Reaksioni i (pa)mundshëm i punëtorëve në Kosovë
 • “Privatësia” me pasoja publike
 • Çfarë kishte private në përgjimet e të ashtuquajturve udhëheqës?
 • Diskursi mbi ngjarjen
 • Ministri sharlatan
 • Gjakovë: Ndalja e negociatave të cilat po na ndalin zhvillimin shtetëror, shoqëror dhe ekonomik
 • “Ferronikelin” 1984 -2012
 • A jam krenar që jam shqiptar?

VETËVENDOSJE! nr. 364

03 Dhjetor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Jo Qeveri e Kryeministër, por mafia dhe kryemafioz
 • E ardhmja e Bashkimit Kombëtar
 • Ministria e Pisllëqeve të Bajramit
 • Lëvizja kombëtare shqiptare në prag të pavarësisë (pjesa II)
 • Të ndërpriten bisedimet

VETËVENDOSJE! nr. 363

26 Nëntor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Alternativa e vullnetit dhe e dinjitetit
 • Normalizimi i marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë po sjell më shumë dhunë të Serbisë në Kosovë
 • Sa më shumë rritet skandali i pasaportave aq më shumë heshtet Qeveria
 • Padi ndaj Kuvendit Komunal në Malishevë
 • Këshilltarëve komunalë: Mos votoni vendimin e paligjshëm të kryetarit të komunës!
 • Lëvizja kombëtare shqiptare në prag të pavarësisë (pjesa I)

VETËVENDOSJE! nr. 362

19 Nëntor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Ministria e Punëve të Pista
 • Skandali i 1.4 milionë eurove në Ministrinë e Punëve të Brendshme
 • Për kë punon Hashim Thaçi?
 • Planet e Thaçit për rrugën Nish - Prishtinë si ato të Esat Pashës dhe Ahmet Zogut
 • Buxheti i papërgjegjshmërisë, shpërfilljes dhe joprofesionalitetit
 • Buxheti i deshirave jo i nevojave
 • Normalizim apo nënshtrim?
 • Bashkim për bashkimin

VETËVENDOSJE! nr. 361

12 Nëntor 2012 - E hënë 12:00

Shkarko

 • Darkat e Kryeministrit
 • Përgjërimet për investime të huaja sjellin korporata matrapaze
 • Ligji për interesin e investimeve të huaja e jo për interesin e Kosovës
 • Logjika e vetëmjaftueshmërisë
 • Jo si Bosnja
 • Televizioni publik dhe promovimi i shefit të SHIK-ut
 • RTK-ja jopublike